Anasayfa | Hakkımızda | Linkler | İletişim
Dosyalar  »  Militarizm
Fatma Tokmak’ı Unutmayalım!

Av. Eren Keskin, Leman Yurtsever


 
Fatma Tokmak, 1996 yılından bu yana özgürlüğünden yoksun bulunmakta.
1996 yılında hiçbir şekilde ilişkisinin olmadığı bir olayla ilgili olarak başkalarının verdiği işkenceye dayalı birkaç ifade ve bir itirafçının ifadeleriyle son derece hukuksuz bir biçimde yargılanmaya başlanmıştır.
 
Fatma Tokmak kamuoyunda bilindiği gibi, gözaltında bulunduğu sürece 2,5 yaşındaki oğlu Azat’la birlikte işkence görmüş ve bebeğe yapılan acımasız işkence İstanbul Tabip Odası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın raporlarıyla belgelenmiştir.
 
Aslında yaşamı bir “dram” niteliği taşıyan Fatma Tokmak, Türkçe bilmediği için yıllarca kendisini ifade hakkından yoksun kalmış, bir süre sonra cezaevinde öğrendiği sınırlı Türkçesiyle mahkemede kendisini savunmaya çalışmıştır.
 
Hukuksuz yargılama yıllarca sürmüş, bu süre içinde Fatma Tokmak ağır bir kalp hastalığına yakalanmıştır.
 
Yargılamasının 9. yılında mahkeme tarafından hastalığı da dikkate alınarak tahliye edilmiştir. 2006 yılından 2010 yılına kadar resmi bir devlet dairesinde çalışarak çocuğunu büyütmüştür.
 
Bu arada dava İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde sonuçlanmış, müebbet hapis kararı Yargıtay tarafından bozulmuştur.
 
Fatma Tokmak, suçsuzluğundan o kadar emindir ki bir gün bile Türkiye’den ayrılmayı düşünmemiştir.
 
Ancak 2010 yılının Mayıs ayında hakkında verilen ceza ikinci kez Yargıtay’da görüşülüp onandığı gerekçesiyle tutuklanmış ve Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi’ne konulmuştur.
 
Fatma Tokmak, dışarıda bulunduğu 4 yıl boyunca sık sık hastane tedavisi görmüş ve ilaçlarla yaşamaya çalışmıştır.
 
Kamuoyuna daha önce de duyurduğumuz gibi Fatma Tokmak, cezaevine konulduktan sonra koşullar nedeniyle hastalığı daha da ağırlaşmış ve sık sık ölüm riski taşıyan fenalıklar geçirmeye başlamıştır. İçinde bulunduğu sağlık sorunları, cezaevinde bulunan personel dahil herkesin bildiği bir gerçektir.
 
Fatma Tokmak’ın ağır kalp hastalığı nedeniyle infazının ertelenmesine ilişkin yaptığımız başvuru Bakırköy Savcılığı tarafından ele alınmış ve Fatma Tokmak İstanbul Adli Tıp kurumuna sevk edilmiştir.
 
Bir yıldan uzun bir süredir hastalığı giderek ilerliyor olmasına rağmen Adli Tıp Kurumunun raporu hala açıklanmamıştır.
 
İşkencenin ya da ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların raporlanmasında resmibilirkişilik kurumu niteliğinde olan Adli Tıp’ın neden olduğu sorunlar çok önemli bir konudur.
 
Ölümcül nitelikte olan ve bazen “bir dakikanın” bile önemli olduğu bir hastalığın tespitinde bir yıldan uzun bir süredir Adli Tıp Raporunun verilmemiş olması ayrı bir ihlal konusudur.
 
Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Kamusal duyarlılık ve bilincin oluşmasını sağlamakta, seslerinin yetkililere ulaşmasında ciddi zorluklar ve engellemelerle karşılaşıyorlar.
 
Bu nedenle medyanın eksikliğini hissettiğimiz bugünlerde, Fatma Tokmak’ı oğlu Azat’a kavuşturmak için katkı sağlamak isterseniz yazınızda ya da köşenizde yazarak aracılık etmenizi diliyoruz.
 
Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu
 Av. Eren Keskin 
 Leman Yurtsever


 
Son Eklenenler
 


copyright 2006 Feminisite.net, her hakkı saklıdır. Design by > MAJOR DESIGN WORKSHOP
www.majortanitim.com.tr